Zmenšiť textZväčšiť text

Nina Anna Hliboká: iGeo 2023

 14.05.2024

Nina Anna Hliboká: iGeo 2023

Medzinárodná geografická olympiáda (iGeo) je každoročná súťaž pre najlepších študentov geografie vo veku 16 až 19 rokov z celého sveta. Študenti, ktorí tu reprezentujú svoje krajiny, sú tí najlepší, vybraní z tisícok študentov, ktorí sa zúčastňujú vlastných národných geografických olympiád. iGeo pozostáva z troch častí: písomného testu, multimediálneho testu a rozsiahlej práce v teréne vyžadujúcej pozorovanie, vedúcej ku kartografickej prezentácii a geografickej analýze.

V roku 2023 som sa, rovnako ako v predchádzajúcom roku, mala možnosť zúčastniť tohto najväčšieho „geografického sviatku“ aj ja a reprezentovať na ňom Slovensko. iGeo, konkrétne jeho 19. ročník, sa v minulom roku konal v Indonézii, v druhom najväčšom meste krajiny – Bandungu na ostrove Jáva a zúčastnilo sa ho 177 študentov zo 45 krajín naprieč celým svetom. Počas jedného týždňa sme okrem absolvovania troch spomínaných náročných testov a prezentácie posterov navštívili aj stratovulkán Tangkuban Perahu, Bandunské geologické múzeum (Museum Geologi), palác Gedung Sate, galériu NuArt Sculpture Park či budovu Gedung Merdeka, kde sa v roku 1955 konala pamätná Bandunská konferencia. Mali sme taktiež možnosť zúčastniť sa tradičných indonézskych hier a rôznych kultúrnych podujatí.

Po ukončení iGeo sa konal voliteľný Post iGeo Trip, ktorého som sa ako jediná zo slovenskej delegácie zúčastnila, za čo patrí veľká vďaka aj pánovi starostovi a poslancom obecného zastupiteľstva obce Petrovce a ich finančnej podpore.

V rámci Post iGeo Trip-u som spolu s indonézskymi organizátormi a účastníkmi z iných krajín z celého sveta navštívila mesto Yogyakarta na ostrove Jáva spolu s jeho širším okolím a hlavnú turistickú destináciu Indonézie – ostrov Bali. V Yogyakarte, ktorá je jedným z miest v Indonézii, kde bola vláda formálne ponechaná sultánovi, sme navštívili palácový komplex Kraton Yogyakarta, ktorý je sídlom práve vládnuceho sultána. Taktiež sme navštívili hrad Taman Sari, ktorý je miestom bývalej kráľovskej záhrady sultanátu. S pomocou offroad-ového džípu sme mali možnosť preskúmať blízke okolie jednej z najaktívnejších sopiek Indonézie – Merapi vrátane blízkej obce Kaliurang, ktorá sa nachádza na južných svahoch tohto stratovulkánu. V meste Yogyakarta sme navštívili ešte Geografickú fakultu Univerzity Gadjah Mada, kde sme absolvovali zaujímavé geografické prednášky. Na ostrove Jáva sme absolvovali taktiež prehliadku chrámového komplexu Prambanan, ktorý je najväčším hinduistickým chrámovým komplexom v Indonézii a súčasne jedným z najväčších v juhovýchodnej Ázii.

Počas druhej polovice Post iGeo Trip-u sme mali možnosť bližšie spoznať ostrov Bali, ktorý ponúka to najlepšie z Indonézie – očaruje stálym slnečným počasím, dostupným ubytovaním, panenskými plážami, podmorským životom, hinduistickými chrámami, ryžovými políčkami, jedinečnou kultúrou a skvelou kuchyňou. Keďže sme na ostrove pristáli v deň, kedy Indonézia oslavovala 60. výročie svojej nezávislosti, organizátori si pre nás pri tejto príležitostí pripravili rôzne tradičné hry, ktoré sa konali v záhradách na útese v blízkosti hinduistického chrámu Tanah Lot. Ten bol vystavaný na skalnatom ostrovčeku a bezpochyby patrí k najviac fotografovaným lokalitám ostrova Bali. Navštívili sme Kultúrny park Garuda Wisnu Kencana, ktorého hlavnou dominantou je 122 metrov vysoká rovnomenná socha, pričom táto socha bola inšpirovaná príbehom z hinduistickej mytológie o hľadaní elixíru života. Taktiež sme mali možnosť zaplávať si v oceáne pri návšteve známej pláže Pandawa, ktorá je obklopená vysokými útesmi. Ďalší typický balijský hinduistický chrám, ktorý sme navštívili, bol chrám Uluwatu. Ten je známy vďaka opiciam, ktoré tu žijú a návštevníkom kradnú veci, ako sú šľapky, fotoaparáty, mobilné telefóny, slnečné okuliare či šperky. Denne sa tu na útese o 18:00 koná tradičné tanečné vystúpenie Kecak, ktoré sme si mali možnosť pri nádhernom západe Slnka pozrieť aj my. Na ostrove sme navštívili taktiež ikonický Opičí les v meste Ubud (Monkey Forest Ubud), ktorý je domovom viac ako 1260 makakov a nachádza sa tu tiež významný chrámový komplex. Za zmienku určite stoja aj tropické ryžové terasy Alas Harum, ktoré sa nám podarilo preskúmať a návšteva tradičnej balijskej dediny Penglipuran, ktorá je známa bambusovým lesom a víťazstvom v Indonézskej cene za udržateľný cestovný ruch za to, že je jednou z najčistejších dedín na planéte.

Tohtoročné iGeo pre mňa aj vďaka skutočnosti, že som sa mohla zúčastniť Post iGeo Trip-u, predstavovalo unikátnu skúsenosť, počas ktorej som zažila veľa neopakovateľných momentov, navštívila nádherné miesta, spoznala mnoho inšpiratívnych ľudí a zdokonalila si svoje zručnosti a naučila sa veľa nového v oblasti geografie.

Som veľmi vďačná, že som mohla vidieť spolu toľko ľudí, ktorých spája láska a vášeň ku geografii.

Terima Kasih Indonesia! Ďakujem, Indonézia!

Nina Anna Hliboká


Zoznam aktualít: